Liptovský hrad

[Total: 0    Average: 0/5]

Ani vy ste nevedeli, že v bezprostrednom okolí Ružomberka sa nachádza ešte iný hrad okrem hradu Likava? Priznám sa, asi dva roky dozadu som to netušil ani ja. Až kým mi o Liptovskom hrade nepovedal kolega a neodporučil mi ísť sa naň pozrieť. Neprešlo veľa času a už sme si s batohmi vykračovali na najvyššie položenú zrúcaninu hradu na Slovensku.

Hrad Liptov sa nachádza na vrchu Sestrč vo výške 1000 m.n.m v Chočských vrchoch a vypína sa nad obcami Bukovina a Kalameny. Je najvyššie položeným hradom na Slovensku a v strednej Európe. Hradom by som ho, ale až tak nenazval, keďže do dnešnej doby z neho ostala už len zrúcanina so zvyškami múrov a  kuchyne, v ktorej je ešte badateľná pec 🙂

My sme sa na hrad vybrali z obce Kalameny. Auto alebo autobus odparkujte “na konečnej” a vyberte sa po žltej turistickej značke dolinou Kalamenianky. Cestou budete prechádzať popri veľkej mláke, čo je geotermálna voda s liečivými účinkami. Takže ak je vám zima alebo budete mať cestou z hradu pocit, že potrebujete kúpeľ, pokojne využite toto bezplatné kúpalisko. Pri prameni sa žltá značka delí, robí okruh cez hrad a vracia sa naspäť. My sme sa vybrali pravou cestou, ktorou sa dostanete popri okraji lesa do Sedla pod Kráľovou. Tu sa žltá značka stretáva s červenou značkou z obce Bukovina. Obidve značky vedú paralelne až na hrad.

Nájdete tu síce už len pozostatky Liptovského hradu, ale všetko to vyváži pohľad na okolité hory. Pri tom máte pocit, že jediná vec, ktorú ešte potrebujete, sú krídla. A už len skočiť. Máte pocit, že hory máte ako na dlani. Áno, niekto povie, že existujú aj krajšie výhľady z hôr, ktoré su ešte vyššie. Ale toto je nenáročná túra alebo skôr prechádzka. Sem môžete odbehnúť na prechádzku s deťmi, rodinou, priateľmi. A to nemusíte chodiť ani ďaleko. Dokonca sa o okolie starajú aj dobrovoľníci z Klubu slovenských turistov, ktorí tu nedávno obnovili drevený mostík a dorobili drevenú hru. Akú, to sa dozviete, pokiaľ sa vyberiete na Liptovský hrad.

A teraz si pozrite fotogalériu 🙂

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
13 × 19 =