Ženská bylina: Kontryhel

[Total: 0    Average: 0/5]

Prvýkrát som sa zoznámila s Alchemilkou (Kontryhel obecný), keď som chodila na základnú školu. Prebiehala súťaž, ktorá trieda nazbiera viac. Zbierali sme ju asi všade. Môj dedko, biológ, mi stále pripomínal, že to je bohatstvo, mala by som si ju nazbierať, usušiť a pravidelne piť. Vtedy  som to ešte nechápala, ale dnes áno. Má veľa využití a čo je najdôležitejšie, nájdete ju aj vo svojej záhrade, okolí. Znamená to, že pre zdravie nemusíte chodiť ďaleko, no najmä nemusíte bežať hneď do lekárne. Pozrime sa na pár výhod:

  1. Menštruácia

Ak budete piť pravidelne Alchemilkový čaj ( stačí pár usušených lístkov zaliať vriacou vodou alebo kúpite aj porciovaný) upraví sa vám menštruačný cyklus. Zároveň to aj tlmí menštruačné bolesti, takže nemusíte siahať po tabletkách každý mesiac. Navyše obsahuje látky, ktoré pomáhajú prietoku krvi do maternice a tým stimulujú menštruáciu. Celkovo má blahodárny účinok na ženské veci, takže pomáha aj  ľahšie zvládať menopauzu. Pomáha vraj na neplodnosť, zabraňuje riziku potratu a pomáha zotavovať po pôrode.  Mnohé stránky uvádzajú, že pomáha aj pri liečbe myomov.

  1. Výtok

Ženy vedia, čo to znamená a čo to so sebou prináša. Ja ho pijem a používam, keď ma bolí aj podbruško alebo mám pocit, že má z prechladnutia bolí spodok. Väčšinou každé takéto prechladnutie sprevádza práve ten otravný výtok. Vtedy je najlepšie, ak do vylúhovanej Alchemilky namočíte tampón a použijete ho ako čipky. Pomáha na všetky infekcie. Je dobré sa (zospodu) tým aj opláchnuť.

  1. Trávenie

Účinky Alchemilky pomáhajú už pri miernej hnačke, ale liečia aj akútnu, chronickú.  Pitie čaju pomáha aj na nevoľnosť. Podľa vlastných skúsenosti viem, že aj na nafúknuté brucho a celkovo tráviace ťažkosti.

  1. Pleť

Okrem toho, že sa používa do rôznej kozmetiky pre ženy, stačí si urobiť odvar, potom do neho vložte utierku alebo vatový tampón a potierajte problémové miesto. Pomáha na rany, vredy, ekzémy, kožné vyrážky, akné. Používa sa na hojenie rán a modrín. Pri ranách zabraňuje aj krvácaniu.

 

*Stačí ak si budete do 200 ml vody sypať 2 veľké lyžice vysušenej Alchemilky. Doba lúhovania je od 10 – 15 minút. Nikdy viac. V tehotenstve, keby vám hrozil potrat, môžete vypiť 4 -6 šálok denne.  Ja som si to uvedomila neskoro, takže som pila porciovaný aj 3x denne a účinky, ktoré som vám tu napísala, sedeli. Takže z vlastných skúsenosti odporúčam. Pri prechladnutí odporúčam s brusnicovým čajom alebo urologickým.

 

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
7 + 6 =