Stanišovská jaskyňa

[Total: 0    Average: 0/5]

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí potrebujú raz za čas niekam vypadnúť, pričom nechcú chodiť ďaleko, dnes máme pre vás jeden tip na výlet. Tým miestom je Stanišovská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Liptovskom Jáne.

 

O jaskyni som sa dozvedel od kamarátky a spolu s priateľkou sme sa ju rozhodli navštíviť. Po prejdení Liptovského Jána a Jánskej doliny, sme dorazili na miesto. Z komína malého dreveného domčeka (pokladne s predajňou suvenírov) stúpal dym. V chatke, kde ste si šli zaplatiť vstup sa kúrilo pieckou a svietilo baterkami. Po stenách boli povešané staré noviny, šály a rôzne oldschool veci. Nič murované, dokonca ani toalety. Jeden by si pomyslel, že to tu s ľuďmi moc neprichádza do kontaktu. Opak bol však pravdou. A práve to “tradičné” dáva jaskyni akési kúzlo, akoby ste ju práve vy objavili a išli preskúmať.  Podľa ďalších ľudí čakajúcich na vstup sme usúdili, že ísť do jaskyne v zime je normálna vec a nemusí sa vám to zdať divné.

Po pár minútach po nás prišiel pán sprievodca (alebo pán jaskyniar). Všetci sme nafasovali čelovky. Áno, v jaskyni nie je elektrické osvetlenie a tak máte pocit, že sa nachádzate na mieste, kam ešte ľudská noha nevkročila 🙂 Aj práve preto sa nám to páčilo, bolo to iné ako v jaskyniach, ktoré sme navštívili predtým.

Vchod do jaskyne sa nachádza asi 10 minút od pokladne a dostanete sa k nemu po lesnej cestičke. Tu vás už čaká vchod do podzemia. Keďže vtedy bolo vonku asi -10, v jaskyni bolo celkom príjemne teplo 🙂 Celú prehliadku dopĺňal vtipný výklad pána sprievodcu, od ktorého sme sa dozvedeli veľa zaujímavých i historických  informácii o jaskyni. O tom čo, kto ju obýval a ako vyzerá práca jaskyniara (ľudia s klaustrofóbiou by ju asi nechceli robiť).

Veľa sme sa nasmiali a kúsok sme aj čarovali. Nebudem vám viac prezrádzať, aby som vás neukrátil o zaujímavý zážitok z návštevy 🙂 S priateľkou sme sa zhodli, že to bol skvelý nápad vybrať sa sem. Viac informácií nájdete na stránke jaskyne http://www.stanisovska.sk/

 

Vlhký vzduch vystupujúci z vchodu jaskyne takto ozdobil strom nad ním

Vlhký vzduch vystupujúci z vchodu jaskyne takto ozdobil strom nad ním

stanisovska4

stanisovska6

stanisovska3

stanisovska2

Neboli sme tu sami 🙂

stanisovska1

Kráľovstvo Aghartha

Kráľovstvo Aghartha

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
20 + 29 =