Špaldová knedľa alebo keď zistíte, že doma máte predsa parný hrniec :D

[Total: 0    Average: 0/5]

Moja budúca svokra navarila perfektný obed, ktorý som nemala asi od základnej školy. Takže nám urobila veľkú radosť, až sa nám skutočne zbiehali slinky. Doladiť ho bolo treba už len knedľou a nechceli sme to pokaziť nejakou mrviacou, ktorá IMG_20170408_132445vyzerá, že je urobená z ničoho a ledva drží pokope. Nevedeli sme, v ktorom obchode majú dobrú. V hlave teda nastalo kopa otázok – Kde majú dobrú? Stíhame ísť do obchodu? Musí byť zase z bielej múky? Majú niekde špaldovú
knedľu? Dokážeme ju urobiť? Ako to urobíme bez parného hrnca? A pod…

Nuž, Ježiško vedel, že čo v našom živote, našej kuchyni potrebujeme. Parný hrniec. To, že urobí výbornú zeleninu, ryžu a skvelé mäso sme už dávno vedeli. Keď tu zrazu:  Aha, môžete urobiť knedľu, veď tu som. Pozeráme do skriniek i hľa, máme všetko. Už nám chýbala len odvaha, ale i tá prišla za krátko. No a vzniklo dielo, na ktoré sme právom hrdí. Nedeľný obed tak bude skutočne neskutočne výborný. Ďakujeme 🙂

Na knedľu potrebujete:

  •  250 ml mlieka
  • 1 droždie
  • 1 PL cukru trstinovéhoIMG_20170408_113956
  • 2 PL olivového oleja
  • 1,5 ČL soli
  • 350g špaldovej celozrnnej múky
  • 1 vajce

Postup:

Do mierne zohriateho mlieka rozdrobíte droždie a čakáte, kým vám kvasnice nevyplávajú na povrch. Medzitým si no misky dáte múku a všetky ostatné ingrediencie. Vlejete kvasok a miešate, kým sa vám prestane cesty lepiť o varechu. Vyberiete si dosku na vaľkanie, posypete troškou špaldovej múky a vyberiete cesto. To rozdelíte na dva bochníky a vytvarujete. Následne to na tanieri alebo na denku ako my zakryjete utierkou a nechať  5-10 minút ešte v teple kysnúť. Niekde na stránkach uvádzajú, že to treba, niekde že netreba. My sme mali ešte robotu v kuchyni, tak sme to zatiaľ zakryli a narástli nám. IMG_20170408_122550Nuž a potom už len dať do parného stroja na 25 minút.

Krása, čo myslíte? 🙂 A už sa teším nie len na obed, ale aj ako v našom najlepšom hrnci urobím buchty. Nie nadarmo si zaslúži miesto na prvej poličke.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
17 + 22 =