Nerobte z komára somára!

[Total: 0    Average: 0/5]

Nakoľko sa blíži Valentín, človek nemá moc na výber. Veľa ľudí ho síce neoslavuje, ale neunikne mu. Všade gýčovite zamilované pohľadnice, obrovské plyšové medvedíky či stereotypné balóniky v tvare srdca. Obchody vyzdobené srdiečkami a z rádia: Because I loooove you. Ono je to síce krásne, ale malo by to tak byť celý rok :-).  Napokon, Valentín nie je náš sviatok 😉 Obdarovať človeka, vyjadriť lásku, prichystať raňajky alebo upratať byt, to môžete aj v piatok 13násteho, či v nedeľu 15tého. Alebo na narodeniny, meniny, Vianoce či výročie.

O pár mesiacov vás privíta po práci vaša, krásne upravená priateľka. Na stole čaká večera pri sviečkach. Rozpačito sa jej spýtate, čo to má znamenať. „No tak zlato, veď vieš. Myslím si, že tento deň si zaslúži oslavu, však?“ V tomto momente vaše srdce prestane biť a vy si začnete uvedomovať, že je to zjavne nejaký dôležitý míľnik vo vašom vzťahu. Míľnik tak dôležitý, že ste naň úplne zabudol. Viete, že to budete musieť uhrávať veľmi opatrne a rýchlo preletieť cez vaše pamäťové bunky. Jej narodeniny, meniny, Valentín alebo Vianoce?  Napokon sa nesmelo spýtate. Výročie.

20160118_094551-1

Stres však predchádza pointe. Panika. Nejde však o darčeky, míňanie peňazí a vytváranie násilnej romantiky. Ide o lásku, hoci tá má byť prejavovaná nie len slovami, ale aj skutkami a to po celý rok. Povedzme si pravdu, toto je skôr ženská parketa.

Mužom je to vo väčšine prípadov jedno (česť výnimkám) a ženy (hoci sa tvária, že o takéto veci nemajú záujem) bývajú často sklamané (môžu si za to samé, lebo povedia skromne, že nič nechcú a pritom chcú, no napokon nič nedostanú :D). Muži akoby videli za všetkými prejavmi lásky hotové hlavolamy. Ženy sú zase perfekcionistky a ak to nie je podľa ich predstáv, sú sklamané. Tu nastáva problém. Páni sa snažia silou mocou urobiť veci napokon tak, aby boli perfektné (často nasilu, len aby sa to páčilo partnerke). Niekedy však stačí málo. Stačí len ukázať, že aj to tvrdšie pohlavie dokáže aspoň raz za rok urobiť niečo spontánne, kreatívne, samostatné a prekvapiť dokonale partnerku, až jej vyhŕknu slzy. Na to netreba príručku a ani povolenie.

 

Oni sú len šťastné a chcú to osláviť. Chcú, aby aspoň dva či tri dni v roku boli pre ne (pre vás) výnimočné. Myšlienok oboch pohlaví o zdieľaní spoločného času plného lásky, existuje mnoho. Narodeniny, meniny, Vianoce či výročie. Všetkému treba venovať pozornosť. Rovnako ako venovať pozornosť a lásku človeku každý deň. Každý deň povedať tie najkrajšie slová lásky, pohladiť, objať alebo pobozkať. Samozrejme, obdarovávanie nie je zlé. Nemusia to byť hmotné veci. Filmy, kvety, čokolády alebo šperky? Čím originálnejší darček, tým lepšie. Čím romantickejší, tým najlepšie. Ide však o zámer a nie vec. O pocit prekvapenia a nie cenu. O záujem a nie veľkosť. O potešenie a nie nutnosť. O radosť z radosti a nie utrpenie.

Napríklad už len význam oslavy výročia ide oveľa hlbšie, než je bonboniéra alebo kytica kvetov. Bez ohľadu na to, či ste romantická duša alebo nie, muž alebo žena – výročie by nikdy nemalo byť zdrojom stresu alebo sklamania. Ba ani zabudnutia.

Čo teda chcú v dnešnej dobe muži a ženy najviac? Chcú sa cítiť skvelo sami o sebe. Cítiť sa výnimočne a nechať sa prekvapiť. Byť dojatí a rozradostnení. Naplnení a milovaní. Spomínať a tešiť sa. Chcú byť presvedčené, že muž, ktorého miluje viac než ktorákoľvek iná, ju považuje za svoju jednotku na jeho zozname „najdôležitejších“. Výročie je jednoducho príležitosť, keď jej partner môže vyjadriť, že je. Činy odrážajú vnútorný pocit, že je tou najdôležitejšou súčasťou jeho života a opačne. Majte však na pamäti, že takéto vyjadrenia lásky máte robiť ktorýkoľvek deň v roku. Ráta sa to aj mužovi. Nemusí to mať spoločné nič s darčekmi. Má to čo dočinenie s hlbokým vnútorným pocitom, že mu žena v jeho živote verí na najhlbšej úrovni, chce mu dať všetko na svete a zbožňuje ho skrz naskrz. Vyjadruje sa tak (nie len počas výročia, ale stále) dôvera v ich láske.

Ak chcete niekoho prekvapiť, prekvapte ho. Ak chcete niekomu kúpiť darček, pozvať niekoho na večeru, uvariť niekomu obed, tak to urobte. Nepýtajte si povolenie, ani či sa jej/jemu to bude páčiť. Proste to urobte. To je práve tá pointa, ktorá dnes uniká. Nerobte nič z povinnosti. Nehovorte o tom dookola, aké by to bolo super, krásne, perfektné, ale nič z toho. Malé veci budujú tie veľké a život bez lásky, je ako lúka bez kvetov 🙂 .

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
5 × 20 =