Buď pilot a odhadni kam smerovať – Všetko je tak, ako má byť

[Total: 0    Average: 0/5]

Jedného dňa sa na mňa spustila emocionálna lavína. Asi tak by som to pomenovala. Videla som všetko čierno, hlavne budúcnosť. Vlastne som riešila len tú. Začala som ľutovať seba, moje rozhodnutia, ľudí okolo mňa. Hádzala som si kotvu na najhlbšie dno oceánu. Utápala som sa. Pokladala som všetko za chybu. Hlavne však to, že kvôli mojim rozhodnutiam a mojim chybám, trpia ľudia, čo si to nezaslúžia.

Jedna čierna myšlienka striedala druhú. Predbiehali sa, ktorá je horšia. Oči boli ovlažené slzami. Tep ako po maratóne. Hlava začínala bolieť. Všetko sa mi premietalo v hlave. Mala som pocit akoby som jedným rozhodnutím, jednou situáciou a okolnosťami, ktoré som nijako nemohla ovplyvniť, stupila na nášľapnú mínu. Napokon som sa upokojila. Ľudia mi ukázali to, čo som nevidela a mne to postupne začalo dochádzať. Veľká vďaka. Už pri tom som si uvedomila, že nie všetko v živote mám považovať za chybu – výber ľudí do svojho života. Hviezdy zažiarili, úsvit nádeje sa chvel na obzore, ako zvoľna sa rozširujúci úsmev a ja som to pochopila 🙂OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý deň prichádzajú dobré aj zlé veci. Niekedy sa cítime šťastní, ocenení, milovaní, spokojní a s vedomím, že si to jednoducho zaslúžime. Iný deň dochádza k utrpeniu, smútku alebo ťažkým časom všeobecne. Vtedy je ľahké mať pocit, že náš život je krutý a ľutujeme samých seba. Nemôžeme zabudnúť na fakt, že musíme z hlavy vypustiť akékoľvek pocity viny, bezcennosti, smútku a všetko, čo nám kazí radosť. Verte či nie, dostali ste presne to, čo ste chceli mať.

Často nachádzame útechu v myšlienke, že všetko to, čo sa práve deje, je práve to, čo chceme. No kým na to prídeme, utápame sa v sebaľútosti a smútku. Jednoducho, nemá zmysel robiť si kvôli veciam, ktoré nemôžeme ovplyvniť starosti. Nemôžeme život zrazu brať ako negatívny zážitok či ľutovať sa. Ak nemáme moc niečo zmeniť, tak je to proste tak! Darmo budeme nad tým nariekať. Musíme sa zamerať na to, čo sa zmeniť dá.

Ťažké časy sú v podstate rovnako dôležité ako ľahké časy, pretože nás učia cenné životné lekcie. Keď si prechádzame ťažkým obdobím, dozvedáme sa mnohé veci o sebe, o našich schopnostiach zvládnuť rôzne situácie a o ľuďoch okolo nás. Takéto ťažké skúsenosti nám môžu pomôcť naučiť sa nové, iné zručnosti a získať dôveru v mnohých ohľadoch. Napokon vždy skončíme silnejší, múdrejší a bohatší na duchu. Hoci to zo začiatku vidíme, len ako vzdialenú ilúzia, po ceste do cieľa však zisťujeme, že to tak naozaj bolo.

Či chceme alebo nie, život je zmes dobrého a zlého. Treba si však uvedomiť, že ani jedno nebude trvať večne. Zmena je vždy nevyhnutná. Akonáhle budeme akceptovať, že všetky skúsenosti sú premenlivé a prestaneme očakávať skúsenosti, ktoré by nám mali poskytovať trvalé šťastie, mier alebo bezpečnosť, môžeme skutočne dosiahnuť šťastie, mier a bezpečnosť, o ktoré sme sa od začiatku usilovali. Takže v istom zmysle, nie je problém s “vecou” (skúsenosťami a pod.), ale našim postojom k ním.

Musíme prestať strácať čas ľútosťou a vidieť svoje aktuálne situácie ako vyvrcholenie minulých rozhodnutí, ktoré nás priviedli zámerne k tomuto bodu. Musíme pripustiť možnosť, že všetko je presne tak, ako má byť a prestať hľadať rýchle riešenia. Namiesto toho sa zhlboka nadýchnime, relaxujme a umožňujme životu sa samostane vyvíjať.

Žime v okamihu, nezameriavajme sa na budúcnosť, ktorú nepoznáme a neriešme minulosť, ktorú už nemôžeme zmeniť. Všetko je tak, ako má byť 🙂

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
12 ⁄ 2 =