Keď vypijete veľa vína…alebo luster z vínových fliaš

[Total: 3    Average: 3.7/5]

Nápad na výrobu takéhoto alternatívneho lustra sme sa s priateľkou rozhodli zrealizovať, keď sme sedeli v obývačke nášho (ešte vtedy) prázdneho bytu a miesto lustra nám zo steny trčala len bakelitová objímka so žiarovkou. Na nápad narazila už dávnejšie na internete a nadchol nás natoľko, že sme sa pustili do realizácie.

Ako môžete vidieť na fotkách, luster je vyrobený zo sklenených vínových fliaš. Farbu skla zvoľte podľa toho, ako chcete mať luster zladený. kuster12My sme sa rozhodli pre hnedo-bielu variantu, nakoľko do podobných farieb máme ladenú obývačku. Najľahšie zoženiete vínové fľaše z bieleho a zeleného skla. Najťažšie bolo zohnať hnedú vínovú fľašu, prehľadal som viacero obchodných reťazcov, no neúspešne. Nakoniec som na vhodnú fľašu narazil v chladničke a bola v nej medovina.

Keď sme zohnali vhodné fľaše, ďalšou výzvou bolo z fliaš odrezať dná, samozrejme bez deštrukcie samotnej fľaše alebo ublíženia na zdraví 🙂 Na internete som našiel návod, ako odrezať dno sklenej fľaše jej omotaním špagátom namočeným v horľavine. Po vyhorení horľaviny a ponorení fľaše do ľadovej vody malo dno odpadnúť. Tento spôsob nám ale ani raz nevyšiel. Fľaša si vždy praskla ako sa jej chcelo a úplne inak,

ako sme chceli my.luster14 Po niekoľkých neúspešných pokusoch, zničení asi 6ks fliaš od najlacnejšieho ružového vína z obchodného reťazca na T, kde si o mne možno začali myslieť, že som alkoholik, som sa rozhodol vyrobiť rezačku na fľaše. Návod som našiel niekde na internete a tak som si po pamäti podobné zariadenie poskladal.

Postup na vyrobenie rezačky:

luster1

Hotová rezačka (kliknutím na obrázok sa zobrazí väčšia veľkosť)

Základom je 5 rovnakých dosiek, rozmeru asi 14x14cm. Na tento účel som obetoval starú poličku. Do dvoch dosiek si vyrežeme zárez v tvare V, pričom zárezy na obidvoch doskách musia byť rovnaké. Pomôcť si môžeme spojením dosiek ku sebe pomocou samorezných skrutiek, následným vyrezaním V-čok a rozšróbovaním dosiek od seba.

luster3

Úspešne vyrezaná ryha do sklenenej fľaše

Tieto dve dosky prišróbujeme na základnú dosku a asi 1cm nad základnou doskou prišŕobujeme ešte jednu rovnakú dosku. Tým zabezpečíme stabilitu celej konštrukcii a presnejší rez.

Pokiaľ chcete fľaše rezať vždy na rovnakom mieste, na jednu stranu prišróbujte ďalšiu dosku, o ktorú sa oprie dno rezanej fľaše. Viem, popis znie hrozne, ale z fotiek to pochopíte asi jednoduchšie 🙂

luster2

Detail upevnenia noža

Ako rezací nôž slúži klasický rezací diamant na sklo. Ten je potrebné upevniť tak, aby samotná čepeľ diamantu vytŕčala pár milimetrov do priestoru V-čka vyrezaného do dosky. Diamant dobre zafixujte, aby sa nehýbal do strán. Zvislý pohyb nie je na škodu, dá sa tak lepšie nadstaviť diamant.

Najprv z fľaše odstránime obsah (je jedno či vypitím, vyliatím alebo preliatím, môžete aj aj :D) a etikety, ponorením na pár hodín do teplej vody so saponátom.

luster4

Úspešne odrezané dno 🙂

Postup rezania je taký, že fľašu umiestnime do rezačky a točíme ňou dookola, pričom jednou rukou naštelujeme diamant tak, aby sme počuli typický chrapčavý zvuk rezania skla. Fľašou otočíme viac krát, čím ryhu prehĺbime. Keď máme ryhu hotovú, musíme sklo „vyšokovať“ aby dno odpadlo.

Ja som si zobral dve nádoby: v jednej bola vriaca voda (najlepšie „vrejúca“ v hrnci na šporáku) a druhá nádoba s ľadovou vodou. Ak je vonku sneh, máte to o čosi jednoduchšie 🙂

luster10

Výroba dekorácie

Fľašu opatrne ponoríme raz do studenej a raz do horúcej vody. Stačí tak, aby bola voda kúsok nad ryhou. Postup opakujeme niekoľkokrát až do okamihu, keď dno odpadne. Ak fľaša nepraskla na inom mieste ako je ryha, máte vyhraté.

Ak postup nefunguje, môžete vyskúšať zapáliť vedľa seba dve čajové sviečky a nahrievať ryhu otáčaním fľaše nad plameňmi sviečok. Následne fľašu ponoríme do ľadovej vody.

Treba si dať pozor, nakoľko vzniknutá hrana je dosť ostrá. Tu príde k slovu veľmi jemný šmirgľový papier, ktorým opatrne zabrúsime vnútornú aj vonkajšiu hranu.

Takže ak ste došli až sem, nebolí vás hlava z vypitého vína, máte nula rezných rán, môžeme ísť ďalej 🙂

Kúsok nás iritovalo použiť len čisté fľaše a tak priateľka prišla s nápadom ich ozdobenia. Postup bol jednoduchý – zobrať kus jutového a bavlneného špagátu a omotať nimi hrdlá fliaš a ich spodné časti.

luster6

Držiak kábla na strane fľaše vyrobený zo železnej podložky 30mm a vývodky PG9

Špagáty sme upevnili tavnou pištoľou a následne zafixovali sekundovým lepidlom. Sekundovým preto, lebo v prípadne zohriatia fľaše od svetelného zdroja by mohlo tavné lepidlo povoliť. Namotaný špagát obsadili ešte ozdobné kolieska. Tie sme vytvorili zo špagátu, jeho omotaním na kolieska, ktoré sme vystrihli z kartónu.

Ďalším krokom bolo vytvorenie hlavného držiaku samotného lustra. Potrebovali sme totiž základ, ktorý sa primontuje na strop a z ktorého budú visieť jednotlivé telesá. Ten sme získali zo starej lampy, ktorá bola na najlepšej ceste do smetného koša.

luster7

Základňa lustra pred montážou na strop (držiaky na koncoch káblov tam nemali byť)

Z držiaku som spustiili 4 káble CYSY 2×1,5mm2. Dĺžku sme zvolili 70cm a skrátili si ich podľa potreby. Káble je potrebné v základni dobre mechanicky upevniť, aby sa zabránilo ich vytiahnutiu. Upozorňujem, že sa jedná o elektrické zariadenie a neodbornou montážou a výrobou, môžete prísť k úrazu alebo smrti. Preto na zapojenie lustra a jeho jednotlivých častí odporúčam zavolať elektrikára. 

 

Na opačnom konci som prevliekol kábel cez elektrikársku vývodku typu PG9. Vývodku som našróboval do železnej podložky s vhodným priemerom, v našom prípade 30mm a dobre som ju dotiahol. Toto zabezpečí mechanické upevnenie kábla na strane fľaše.

luster8

Po montáži na strop a osádzaní jednotlivých telies

Aký svetelný zdroj použijete do nového homemade lustra nechám len na vás. My sme vyrobili luster so 4 telesami, kde sa dajú zapínať vždy 2 a 2 telesá (klasický lustrový systém). Na bežné svietenie slúžia 2 kusy úsporných žiariviek 12W. Na intímnejšie osvetlenie si príde na slovo 40W Edisonova žiarovka a 25W klasická guľatá.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
6 × 6 =